You are currently viewing Fotosoutěž #10kolo #4serie
z Kamenného domu

Na fotce je zachycen pohled z okna Kamenného domuna kostel svatého Jakuba. Dům je na tomto místě doložen již v předhusitském obdobía z této doby pocházejí dvoupatrové sklepy.

Nejvýznamnějším majitelem byl Prokop Kroupa, měšťan a později také šlechtic (díky zakoupenému titulu). Ten nechal fasádu domu vyzdobit bohatými reliéfy a kamenickými prvky od mistra Brikcího Gauske z Vratislavi. Následně dům vlastnil mincmistr Albrecht z Gutštejna, který ho nechal přepychově vybavit. Téměř 50 let zde sídlila kutnohorská radnice (do roku 1898), následně pak proběhla rekonstrukce v duchu regotizace Ludvíkem Láblerem a dům získal pro své sbírky Archeologický sbor Vocel.

Aktuálně je v objektu expozice Českého muzea stříbra, pokračovatele sboru Vocel, a dům je celý přístupný veřejnosti. V místnosti, kde byla pořízena fotografie je umístěna expozice věnující se spolkové činnosti a významným kutnohorským osobnostem v 18. a 19. století. Dvoupatrové sklepy ukrývají lapidárium s originálními kamenickými prvky kutnohorských památek.

Napsat komentář