You are currently viewing Putování ke svatému Vojtěchovi
pramen svatého Vojtěcha

Dnešní den začal mlhavým ránem, které nepomáhalo zlepšit už tak pochmurnou náladu. Naplánovala jsem malý výlet na místo, kam by se toto rozpoložení mohlo hodit…

…ale jak už to bývá i v životě, po cestě se obloha rozjasnila a mlhou prosvítaly sluneční paprsky. Už to asi patří k období, kdy zima ustupuje a o slovo se hlásí jaro. Je období konce spánku a načerpání nové energie.

Pramen svatého Vojtěcha se nachází nedaleko Kutné Hory. Můžete vyrazit autem, na kole, ale dojdete sem krásnou procházkou i pěšky. Místo – tedy kaplička a vzrostlé stromy jsou vidět od silnice, na jejímž okraji zanechejte svůj dopravní prostředek a vydejte se travnatou polní cestou lemovanou mladými lípami k prameništi.

I cesta může být cíl.

Cestou jako by vás hladil proud čerstvé a čiré vody protékající po vaší pravé ruce a s přiblížením k prameni můžete ucítit svěží energii tohoto místa, ke kterému vedla v minulosti mnohá procesí.

Je to vlastně takový zázrak. Z ničeho nic vyvěrá na povrch země voda. Vzniká pramen, který už v 15. století zásoboval pitnou vodou Kutnou Horu – byl přiveden do šestnácti kašen včetně Kamenné kašny na dnešním Rejskově náměstí. Voda byla vedena dřevěným potrubím, jehož části se dochovaly a jsou uloženy v Českém muzeu stříbra.

Na místě stojí cihlová stavba – kaplička z roku 1892 se sochou svatého Vojtěcha, druhého národního patrona, z 1. poloviny 18. století.

Autem2,8 km4 min
Na kole2,8 km13 min, stezky
Pěšky3,6 km1 hodina, stezky, cesty

Vhodné pro všechny věkové kategorie, nenáročný terén.
Auto případně zanechte u silnice.

Napsat komentář