You are currently viewing Kutnohorský hodinář – část první
věž svatého Jakuba

Před pár dny (tedy přesně ve středu 17. února) se vzhledem k probíhající rekonstrukci kostela svatého Jakuba zastavily věžní hodiny. Pokud se častěji pohybujete ve městě, možná jste si toho všimli ještě v ten samý den. Je totiž zajímavé, že i v dnešní době, která je doslova nabita různými vychytávkami jako jsou chytré mobilní telefony a ještě chytřejší hodinky, stále spousta z nás automaticky zvedá hlavu k nebi – tedy k věži – abychom se dozvěděli, kolik že to vlastně je a ujistili se třeba o tom, že „jdu pozdě“ nebo „snad to stihnu, než mi zavřou“.

Zajímavé: V anketě s otázkou, zda se raději kouknete na hodinky nebo na věž to dopadlo s 61 % pro věžní hodiny.

V létě jsem měla možnost prohlédnout si stroj věžních hodin na čáslavské věži, a tak mě napadlo, kdo se asi o hodiny stará a co to vlastně obnáší…

Kutnohorský hodinář
V Kutné Hoře se o věžní hodiny stará pan Miroslav Janků. Pan Miroslav se narodil v Kutné Hoře, vyučil se jako elektronik a po vojenské službě zůstal v Praze, kde pomáhal budovat novou síť pouličních hodin. Hodinami se zabývá již úctyhodných 35 let. Od roku 2018 má na starosti hodiny na věži svatého Jakuba. Loni (2020) na podzim náhle zemřel předchůdce pana Janků – hodinář Václav Vojta, který se o kutnohorské věžní hodiny staral mnoho let a udržoval rodinnou hodinářskou tradici, kterou převzal od svého dědečka. Poté pan Janků přirozeně převzal péči i o další hodiny, o které se dříve staral jeho kolega a minulý rok se navíc trvale vrátil zpět do Kutné Hory, kde má také svou dílnu.

„Věžní hodinářství má blíž ke klasické strojařině – je její aplikací,“ říká pan Janků.

Pan Janků pečuje o věžní hodiny v Kutné Hoře i okolí: v kostele svatého Jakuba, v kostele Matky Boží Na Náměti, v kostele svaté Markéty v Křeseticích, v kostele svatého Jana Křtitele v Malíně, v kostele svatého Vavřince na Kaňku, na věži kostela svatého Bartoloměje, v kostele svatého Jiří v Malešově a v tabákové továrně. Stará se také o náš oblíbený budík na Palackého náměstí.

Do věží chodí jednou měsíčně na kontrolu a seřízení. Po dohodě s majiteli provádí i potřebné opravy.

Napsat komentář